Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

16 września 2022 r.
10:41

Pytania, obawy i mity. Pierwsze podsumowanie po przeprowadzonych konsultacjach dla planowanej inwestycji Eko Elektrociepłowni Zadębie.

Czy to będzie bezpieczne dla środowiska? Jaki będzie ruch samochodowy? Skąd będą̨ przywożone odpady? Takie pytania padały podczas konsultacji z mieszkańcami na temat projektu „Lublin odzyskuje energię”, czyli budowy Eko Elektrociepłowni zasilanej paliwem z odpadów nienadających się do recyklingu. Ale ludzie przychodzili też wyrazić́ swoje poparcie. Nasz redaktor był na miejscu, aby przekazać obraz sytuacji i wsłuchać się w opinie mieszkańców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pan Zbigniew przyszedł powiedzieć́, że popiera pomysł budowy takiej instalacji w Lublinie. „To technologia przyszłości. To najnowocześniejsze rozwiązania i tylko to pomoże nam się̨ uporać́ ze śmieciami, które produkujemy” – mówi stojąc przy stoisku projektu „Lublin odzyskuje energię.” To był jeden z punktów informacyjno - konsultacyjnych przedsięwzięcia. Do takiego miejsca mógł w ostatnich dniach przyjść́ każdy, kto jest zainteresowany nowym projektem spółki CNT S. A. Spotkania poprzedziła zorganizowana kampania informacyjna w lokalnych mediach. W trakcie konsultacji każdy mieszkaniec miał także możliwość zapisania się na bezpłatny wyjazd studyjny do krakowskiej instalacji, aby na własne oczy przekonać się jak działają funkcjonujące już tego typu elektrociepłownie.

W mijającym tygodniu, punkty informacyjno-konsultacyjne stanęły przy ul. Łabędziej, przed Centrum Spotkania Kultur, przy ulicy Turystycznej 1 i ul. Mełgiewskiej 16D. Eksperci odpowiadali na pytania dotyczące planowanej budowy eko elektrociepłowni. - „Myślę̨, że ludzi przekonają względy środowiskowe. Teraz dużo się̨ mówi o zanieczyszczeniu powietrza, o CO2. Ludzie się̨ tego boją, a nowa elektrociepłownia będzie na pewno bardziej ekologiczna. Tym, co się̨ obawiają̨ powiem tylko, czy tak samo martwią̨ się̨ większymi zanieczyszczeniami emitowanymi przez obecne elektrociepłownie?” - mówi pan Zbigniew. Do punktów konsultacyjnych przychodziło wiele osób z podobnym, jak pan Zbigniew, nastawieniem. Wielu z nich kilka lat spędziło w krajach Europy zachodniej i widzieli na własne oczy, jak działają̨ takie instalacje, jak ta planowana w Lublinie przy ul. Tyszowieckiej 12. Ale były też osoby mające – „Skoro w Lublinie rocznie produkujemy ponad 30 tys. ton odpadów, które należy przerobić́, to przecież̇ instalacja będzie ich potrzebowała znacznie więcej? Skąd będą sprowadzane? - stawiał pytanie jeden z mieszkańców. Przedstawiciel inwestora, Michał Skórski, tłumaczył, „iż odpady pochodzić będą z Lublina i gmin ościennych – tak samo jak te przetwarzane już dzisiaj w instalacji MBP w Lublinie. Ponadto planowana instalacja będzie elastyczna, zarówno jeżeli chodzi o skład paliwa jak i jego kaloryczność. W praktyce pozwalać będzie na przekształcenie w energię odpadów o różnej kaloryczności od 6,5 MJ/kg do 16 MJ/kg, co oznacza wydajność na poziomie od 98 do 150 tys. ton odpadów rocznie. Michał Skórski mówił, że kaloryczność odpadów wzrasta i będzie wzrastać m.in. ze względu na coraz wyższe wymagania dotyczące recyklingu oraz wzrost konsumpcji w regionach rozwijających się. To jest tendencja potwierdzona w skali europejskiej i krajowej. Co do ilości odpadów wytwarzanych przez mieszkańców Lublina, wzrasta ona nawet o ok. 4-5 % rocznie co oznacza, że w perspektywie 20 lat,  tzn. po 15 latach pracy instalacji ilość ta może wzrosnąć nawet do 120 – 140 tys. ton rocznie.  Proszę pamiętać, iż planowana inwestycja ma długi okres życia, tj. 35 lat i więcej.”

 Wiele zagadnień́ dotyczyło ochrony środowiska. Mieszkańcy chcieli wiedzieć́ w jaki sposób elektrociepłownia będzie oddziaływała na środowisko. Czy może pogorszyć́ się jakość powietrza w Lublinie. Jedna z pań stawiła się w punkcie w szeregiem pytań́. - Co się stanie z pozostałościami po spalaniu odpadów? - zastanawiała się. Pani była przeciwko instalacji. Jak mówiła, wolałaby aby odpady z Lublina były wywożone do spalenia w cementowni w Chełmie. - Takie instalacje powinny powstawacć gdzieś poza miastem, gdzieś wśród lasów, a nie w samym mieście – twierdzi.

Ekspert inwestora, Elżbieta Olędzka tłumaczyła że eko elektrociepłownia będzie niskoemisyjnym źródłem energii o parametrach emisji znacznie bardziej rygorystycznych niż instalacje konwencjonalne opalane węglem. Powstanie takiej instalacji pozwoli na znaczną redukcję węgla w systemowym ciepłownictwie, co wiąże się z poprawą jakości powietrza w Lublinie. Dla mieszkańców oznaczałoby to krok milowy w kierunku dbałości o środowisko i zdrowie.  Ekspert zaznaczyła także, iż istotą funkcjonowania tego typu instalacji jest dostarczenie ciepła systemowego dla mieszkańców miast; do miejskiej sieci ciepłowniczej, dlatego w całej Europie jak i w Polsce, tego typu obiekty funkcjonują właśnie w miastach. - Instalacja w Chełmie nie jest rozwiązaniem systemowym dla gospodarki odpadami komunalnymi. Nie rozwiązuje problemu odpadów, które produkują mieszkańcy Lublina. Cementownie wykorzystują głównie paliwo RDF pochodzenia przemysłowego jako dodatek do węgla. Odpady komunalne mają zbyt niestabilny skład i zbyt niską kaloryczność. Zwiększenie wykorzystania paliwa z odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu na potrzeby produkcji energii cieplnej dla miejskich sieci ciepłowniczych zakłada także rządowa strategia dla ciepłownictwa. Popioły i żużle, które powstają w procesie spalania będą zgodnie z prawem zagospodarowane w sposób nie wpływający negatywnie na środowisko. Nie będą one składowane ani przechowywane na terenie planowanej inwestycji – dodaje Michał Skórski.

Pytania były najróżniejsze. Wiele w nich rzeczowych, spokojnych. Wiele powielało mity towarzyszące tego typu instalacjom. Te akurat w punktach konsultacyjnych udawało się̨ obalić́. Szybko okazywało się̨, że opowieści o szkodnikach w okolicy elektrociepłowni to przesąd. Tak samo jak „informacje” o przykrym zapachu. - Wiem, że będą̨ tam jakieś́ filtry, ale czy zatrzymają̨ każdy pył powstały ze spalania? - zastanawiała się jedna z mieszkanek. Przedstawiciele inwestora tłumaczyli iż planowana instalacja spełniać będzie tzw. standardy BAT, co wiąże się z zastosowaniem najlepszych dostępnych technik. Proces wytwarzania energii będzie przebiegał w pełni kontrolowalnych warunkach, bezpiecznych dla środowiska i otoczenia. Tego typu instalacje wyposażone są również w system stałego monitoringu procesu technologicznego oraz emisji zanieczyszczeń dostępny na bieżąco dla mieszkańców i służb ochrony środowiska. System automatycznie uniemożliwia jakiekolwiek przekroczenie restrykcyjnych norm emisyjnych.

Kolejny mieszkaniec i kolejne pytanie: - Co z ruchem samochodów? Przecież co chwila w tej okolicy będą jeździły ciężarówki – dopytywał. Michał Skórski podkreślał, iż lokalizacja planowanej inwestycji została starannie wybrana i znajduje się w strefie przemysłowej w otoczeniu licznych zakładów produkcyjnych i centrów logistycznych. Jest świetnie skomunikowana. Co do ilości samochodów, już dzisiaj te same samochody jeżdżą do instalacji przetwarzania odpadów, która znajduje się także przy ulicy Mełgiewskiej. Nie stanowi on więcej niż 1% ogólnego ruchu pojazdów w tej okolicy.

Pierwsze działania informacyjno-konsultacyjne już się zakończyły, ale nie oznacza to końca dialogu inwestora z mieszkańcami.  W październiku i listopadzie zaplanowano bezpłatne wyjazdy studyjne do instalacji w Krakowie. Mieszkańcy mogą zapisywać się na nie poprzez formularz na stronie internetowej lublinodzyskujeenergie.pl .

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Auto szorowało po asfalcie

Jechał gratem na zakazie

Policjanci z ryckiej drogówki pełnili służbę na terenie Dęblina. Na ulicy Kockiej zauważyli osobowe renault, które tylnym zderzakiem niemalże ocierało o nawierzchnię. Wszystko wskazywało na to, że pojazd jest poważnie uszkodzony i nie ma prawa jeździć po drodze publicznej.

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK
ZDJĘCIA
galeria

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK

Czwarta po rundzie zasadniczej PlusLigi Bogdanka LUK Lublin w sobotę wywalczyła pierwszy w historii klubu tytuł mistrza Polski. Jak spotkanie i ten sezon oceniają siatkarze i eksperci?

PGE MKS FunFloor zakończył występy u siebie wygraną z Gnieznem

Udane pożegnanie, PGE MKS FunFloor Lublin bez problemów pokonał rywalki z Gniezna

Szczypiornistki PGE MKS FunFloor w niedzielny wieczór pożegnały się ze swoimi kibicami. W ostatnim, domowym meczu sezonu 24/25 lublinianki pokonały w hali Globus MKS URBiS Gniezno 36:31. Bohaterką spotkania była Magda Balsam, która rzuciła aż 11 bramek.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Górnik Łęczna w niedzielę przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką i jego szanse na zajęcie miejsca w strefie barażowej spadły do minimum. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obydwu ekip?

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia
ZDJĘCIA
galeria

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia

Biało-czerwone flagi, średniowieczni wojowie i echo hymnu rozbrzmiewające w sercu miasta – tak Lublin świętował jedną z najważniejszych rocznic w historii Polski.

Cyklista w drodze do więzienia

Napadł na lombard, czmychnął na rowerze. Teraz nie pojeździ nawet 7,5 roku

Kryminalni z lubartowskiej komendy zatrzymali 26-latka, który pod koniec kwietnia b.r. wtargnął do jednego z miejscowych lombardów i ukradł tacę ze złotą biżuterią. Z łupem w ręku złodziej uciekł, odjeżdżając rowerem. Pokrzywdzony właściciel oszacował wówczas straty na kilkanaście tysięcy złotych.

Rowerowa wiosna w Świdniku

Rowerowa wiosna w Świdniku

To lepsze i zdrowsze rozwiązanie od siedzenia w domu przez komputerem. Władze Świdnika zachęcają dzieci i młodzież do aktywnego spędzania czasu. Służy temu akcja „Rowerowa Wiosna w Świdniku”.

Justyna Szafranek i Dorota Krać z Polskiego Związku Niewidomych w Lublinie podkreślają, że najwięcej barier powoduje zbyt mała świadomość na temat specyfiki dysfunkcji wzroku Codzienne bariery to nie tylko schody, ale porzucone hulajnogi i krawężniki
Magazyn

Codziennych barier jest coraz mniej. Osoby z niepełnosprawnościami mogą żyć jak inni

Miasto rozbudowuje infrastrukturę, oferuje asystentów, dostosowuje szkoły i wspiera edukację. Ale osoby z niepełnosprawnością wciąż wskazują na bariery, które dla innych są niewidoczne.

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Kibice, którzy wspierają Górnika Łęczna od kilku ładnych lat doskonale wiedzą, że mecze zielono-czarnych z Bruk-Bet Tetmaliką Nieciecza bywają bardzo emocjonujące. Tak też było w niedzielę. Popularne „Słoniki” wygrały u siebie 3:1, ale spotkanie było zdecydowanie bardziej emocjonujące i zacięte niż wskazuje na to wynik

Kamil Ożarowski chce pomóc wychowankom domu dziecka w Zwierzyńcu

Opuści salon masażu i ruszy przez Polskę. Robi to dla dzieci

Pomysł: Pokonać na nartorolkach Polskę od Zakopanego po Hel. Cel: Pomóc potrzebującym dzieciom, chorym i z domów dziecka. Dlatego właśnie Kamil Ożarowski, właściciel salonu masażu z Zamościa podjął się "Biegu po uśmiech". Wspiera go Stowarzyszenie Dwa Domki.

Piknik był niebywałą frajdą dla dzieci
ZDJĘCIA
galeria

Transportowa niedziela z historią i przyszłością – Piknik Europejski na Placu Zamkowym

Zamek, zabytki i… Ikarus. W niedzielne popołudnie Plac Zamkowy w Lublinie zamienił się w kolorową zajezdnię pełną uśmiechów, zabawy i miejskiej mobilności z przeszłości i przyszłości. Wszystko za sprawą Europejskiego Pikniku Transportowego 2025 – flagowego wydarzenia lokalnych obchodów Dni Funduszy Europejskich.

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina
ZDJĘCIA
galeria

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina

Ponad 80 zawodników z Polski i różnych stron świata ściga się w Lublinie podczas „XXVIII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów" oraz VI "Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny”.

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin
Foto
galeria

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin

W Rzucie Beretem majówka nabrała rumieńców szybciej niż policzki po trzecim drinku. Było głośno, gorąco i z odrobiną szaleństwa – czyli dokładnie tak, jak lubicie. Zobaczcie, kto rzucił beretem... i resztą garderoby oraz jak się bawił Lublin.

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek przygotowuje największy w historii spółki program inwestycyjny, czyli gruntowną przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w Świdniku. Będzie to kosztować blisko 53 mln zł, a jego realizacja planowana jest na lata 2025-2034.

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie
WIDEO
film

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie

Wojciech Cejrowski odwiedził Lublin z nowym stand-up’em podróżniczym. Choć znany jest z podróżniczych opowieści i kontrowersyjnych wypowiedzi, tym razem stawia na stand-up – ale w zupełnie innym stylu niż ten, do którego przyzwyczaili nas polscy komicy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium